10 módja a vízveszteség csökkentésének

Lépésről lépésre szóló útmutató a vízveszteség és a nem számlázott víz csökkentésére az elosztórendszerben.

Lépésről lépésre útmutató az elosztórendszer vízveszteségének csökkentésére

A nem számlázott víz (NRW) olyan víz, amelyet kitermelnek és tisztítanak, majd valahol elveszik a vízelosztó rendszerben, mielőtt elérné az ügyfelet, vagy olyan víz, amelyet más okokból nem számláztak ki. Ez egy globális probléma amely bizonyos területeken 5% és 80% között mozog. De miért is veszett el a víz, és milyen lehetőségek állnak rendelkezésre?

10 lépés a szivárgások leküzdésére

1. Cél a hatékony szivárgás-helyreállítás

A vízveszteség egyik fő oka a csövek és berendezések szivárgása a törések miatt. Nem könnyű feladat megtalálni a szivárgást egy hatalmas elosztóhálózatban, és napokig, hetekig vagy akár évekig is eltarthat, amíg a szivárgást egyáltalán észreveszik. Ezért elengedhetetlen a megelőző tevékenységek és a hatékony szivárgáskezelés.

2. Az elosztóhálózat szakaszokra való felosztása

Ha egyszerre próbál megbirkózni a vízveszteséggel a teljes elosztóhálózatban, akkor reaktív, passzív módon kell dolgoznia, ahol a tevékenységeket csak akkor kezdeményezik, ha a vízveszteség láthatóvá válik vagy bejelentésre kerül.

A talaj alatti folyamatok áttekintésének hatékony technikája az ellátási hálózat szakaszokra, más néven körzeti mérési területekre (DMO-k) való felosztása. A vízveszteség ezután kiszámítható az egyes szakaszokra, és a kezelők jobban megtervezhetik és rangsorolhatják erőfeszítéseiket.

3. Gyors értékelés és javítás

Az operátorok hatékonyabban működhetnek, ha a hálózatot DMA-ra választják. Az azonnali cselekvés létfontosságú erőforrásokat takaríthat meg, és kevesebb zavart okozhat az ügyfelek számára, akik a folyamatos vízellátástól függenek.

Egy célzott szivárgásérzékelő programba való befektetéssel a legtöbb elosztórendszerben legalább 40–50% -kal csökkenthető a teljes szivárgás.

4. Hálózati tevékenységek figyelése

A szivárgások könnyen észlelhetők a pl. talajmenti dobozokba integrált zajérzékelőkön keresztül. Az érzékelők reagálnak a szivárgó víz hangára, és lehetővé teszik a kezelők számára, hogy azonnal cselekedjenek.

Lehetőség van a víznyomás mérésére és irányítására az ellátóhálózat különböző területein a DMAL-ok technikájával.

5. Nyomáskezelés

A nyomáskezelést az egyetlen legkedvezőbb és költséghatékony szivárgáskezelési tevékenységnek tekintik. Minél nagyobb a nyomás az elosztóhálózatban, annál több víz vész el a hálózat hibái vagy szivárgásai miatt. Ezenkívül a legtöbb csőtörés a folyamatos nyomásingadozások miatt következik be, ami arra kényszeríti a csöveket, hogy folyamatosan bővüljenek és összehúzódjanak, ami stressztöréseket eredményez.

A vezérlőszelepek bizonyos nyomást, áramlást vagy szintet tartanak fenn, függetlenül az ellátóhálózat változásaitól. Ezek elengedhetetlenek a nyomáskezeléshez, mivel segíthetnek a vízveszteség csökkentésében, miközben fenntartják a hálózati berendezések számára a legjobb feltételeket.

A nyomáskezelés hatékony módja a szükségtelen energiafogyasztás csökkentésének is. A nyomás a DMA stratégiai fogyasztójának kritikus pontjához igazítható, ami azt jelenti, hogy az energiát nem költik a víznek a szükségesnél nagyobb nyomásra történő szivattyúzására. Továbbá, azáltal, hogy általában alacsonyabb nyomást tudunk lehetővé tenni, különösen csúcsidőn kívül, a szivattyúzás energiafogyasztása csökkenthető.

Tudjon meg többet a nyomáskezelésről.

6. Használja az összes rendelkezésre álló adatot, és gondolkodjon okosan

Az adatgyűjtés és az azokon való fellépés nagyon fontos a hálózat hatékony kezelésének célul tűzésekor. Értékes valós idejű adatok gyűjthetők különböző módokon a telepített termékekből a hálózat egészében, lehetővé téve a keresletvezérelt menedzsment megszerzését.

Például egy hozzáadott vezérlővel ellátott vezérlőszelep több bemenetből is fogadhat adatokat, és ennek megfelelően működhet az áramlásra, a nyomásra, a hálózati veszteségekre, a hőmérsékletre, a nyitott / zár helyzetre és a karbantartási követelmények időtartamára vonatkozó bemenetek alapján.

7. NRW-korlát beállítása és nyomon követés

Amint az NRW-t elfogadható szintre csökkentik, az operatív gárdának gondoskodnia kell az egyes DMA-k vízegyenlegének ellenőrzéséről. Célszerű beavatkozási korlátot meghatározni, meghatározva azt a szintet, amelyen az NRW elfogadhatatlanná válik. Az intervenciós határérték elérésekor a piaci szereplőknek észlelniük és meg kell oldaniuk a veszteségeket. Ez biztosítja a gyors értékelést és a fellépést.

8. Az illegális fogyasztás kezelése

A vízlopás, az illegális csatlakozások és a jogosulatlan használat hatalmas problémát jelent a világ számos részén. Az ellátási hálózat szakaszokra (DMÁ-k) való felosztása hatékony módja annak, hogy áttekintést kapjunk az illegális fogyasztásról és arról, hogy hol történik.

Gyakorlati módszerek is vannak az egyszerű célpontok, például a tűzcsapok biztosítására. A megfigyelésen keresztül a tűzcsap értesítést küldhet, amikor a fedél megnyílik.

9. Minőségi termékek és megoldások

Csúcsminőségű termékek és megoldások az alapjai a tökéletes rendszereknek. A rossz minőség és a könnyű javítások kiválasztásához kapcsolódó költségeket és bonyodalmakat messze meghaladják a szilárd, jól megtervezett megoldás költségei. Tudjon meg többet arról, hogy mire számíthat ha velünk üzletel.

10. Képzés és oktatás

A vízveszteség kritikus kérdés a világ számos részén, és nem csak a fejlődő országokban. A kihívások leküzdéséhez növelnünk kell a hatékony vízgazdálkodás számos már ismert és jól bevált technikáját.

A tudásmegosztás kulcsfontosságú annak biztosításához, hogy a vízügyi ágazat készen álljon a holnap igényeinek kielégítésére. Ez a technikai megoldásokra, valamint a víz teljes társadalmi utazására vonatkozó holisztikus szemléletre vonatkozik; a földtől a csapig és biztonságosan vissza a természetbe.

Az AVK-nál nagy hangsúlyt fektetünk a még jobb megoldások innovációját célzó partnerségek kiépítésére. Számos konzorcium tagja vagyunk, köztük a LEAKman projekt, amely kilenc dán vízipari vállalat szivárgáskezelő szövetsége, amely kizárólag az optimalizált szivárgáskezelés megoldásaira összpontosít. Elindítottunk egy nyári iskolát is a fejlett vízciklus-gazdálkodással kapcsolatban, ahol a világ minden tájáról érkező diákok és képviselők tanulhatnak, megoszthatják tapasztalataikat és bővíthetik hálózatukat. A nyári egyetemet minden augusztusban Dániában rendezik.

VIDEÓ

Mi lenne, ha a hulladékot már nem tekintenénk többé hulladéknak?

Mi lenne, ha ez már nem releváns kérdés… Lehetőség van a szennyvíz megújuló energiákká történő alakítására.