A nem számlázott víz kezelése

Létfontosságú erőforrások és nagy erőfeszítések elvesztegetettek körülöttünk minden másodpercben.

A tiszta vízhez való hozzáférés sok helyen magától értetődő, csakúgy, mint a friss levegő, amelyet belélegzünk. Elfelejtjük, hogy a tiszta víz termék, és hogy az elegendő termelés valójában egy átfogó, részletes folyamat. Az erőforrások szűkösek. A nem megfelelő elosztási menedzsment hozzáadásával egy láthatatlanabb, mégis döntőbb problémával szembesülünk: a vízveszteséggel, amelyet nem számlázott víznek vagy NRW-nek is neveznek.

A nem számlázott víz kezelése

A nem számlázott vizet (NRW) alapvetően előállított, tisztított vízből állítják elő, amely valahol a vízelosztó rendszerben elvész, és soha nem éri el végső rendeltetési helyét. Ez azt jelenti, hogy a vizet nem használják fel vagy fizetik, ami hatással van a helyi gazdaságokra, valamint a rendelkezésre álló helyi erőforrásokra.

A nem számlázott víz globális kihívást jelent

Ez egy globális probléma amely bizonyos területeken 5% és 80% között mozog.

A Világbank tanulmánya szerint a fizikai vízveszteség globális becslése évente 32 milliárd köbméter, amelynek fele a fejlődő országokban fordul elő. Ha ezeket a vízveszteségeket felére csökkentenék, elegendő lenne mintegy 90 millió ember ellátására.

A vízveszteségek oka sok, a szivárgásoktól, a csőtörésektől és a rossz vízgazdálkodástól kezdve az illegális csatlakozásokig és az engedély nélküli fogyasztásig vezethető vissza. De szerencsére rendelkezésre állnak megoldások is - és azok előnyei.

Szivárgások és csőtörések

A szivárgások vízveszteséget okoznak a csőhálózatból, és többek között csőtörések esetén fordulnak elő. Ez azt jelenti, hogy a megtisztított víz elvész, és soha nem éri el a fogyasztókat. A szivárgások miatti vízveszteség ezért a közművek gazdaságát és a környezetet is érinti az esetleges kellemetlenségek miatt, és hozzájárul az erőforrások szükségtelen pazarlásához. A szivárgások és a csőtörések hirtelen vagy fokozatosan alakulhatnak ki az idő múlásával a karbantartás hiánya, a korrózió vagy a kopás miatt.

Rossz vízgazdálkodás

A világ számos részén a vízkészletekkel való rossz gazdálkodás hozzájárul a vízveszteséghez. Ez lehet például az ellátási hálózat karbantartásának hiánya, ami szivárgásokat és csőtöréseket, vagy az ügyfélmérőket nem teszi ki, így a közművek nem tudják számlázni a fogyasztókat a tényleges fogyasztás alapján.

Illegális kapcsolatok és jogosulatlan fogyasztás

A jogosulatlan fogyasztás például a víz ellopása vagy tartályok feltöltése egy véletlenszerű tűzcsapból, amelyet nem erre a célra jelöltek ki.

A nem számlázott víz kezelése és a vízveszteség csökkentése stratégiai erőfeszítések és fejlett technológiák révén

A vízelosztó hálózat működtetése nem könnyű feladat. A hálózat gyakran kiterjedt területet és összetett, rejtett csőrendszert fed le, ami megnehezíti a változások, károk vagy illegális csatlakozások észlelését. A vízveszteségek vagy a nem számlázott víz nyílt rendszerben történő kezelése azt is jelentené, hogy reaktív, passzív módon dolgoznánk, ahol a tevékenységeket csak akkor kezdeményezik, ha a veszteség láthatóvá válik vagy bejelentésre kerül.

A hálózat felosztása a nyomáskezelés és a szivárgásszabályozás érdekében

Ezért az ellátási hálózat kisebb szakaszokra - kerületi mérési területekre (DMA) - történő felosztása hatékonyabb technika; ezután lehetőség van a vízveszteségek egyéni kiszámítására, és az üzemeltetők jobban megtervezhetik és rangsorolhatják erőfeszítéseiket.

A szivárgások könnyen észlelhetők dobozokba integrált zajgyűjtőkön keresztül, lehetővé téve a kezelők számára, hogy pontosan akkor és ott álljanak be, amikor és ahol szükséges. Ez biztosítja a gyors javítást, ami kevesebb elveszett vizet és a hálózati ügyfelek minimális zavarát jelenti.

Egy célzott szivárgásérzékelő programba való befektetéssel a legtöbb elosztórendszerben legalább 40–50% -kal csökkenthető a teljes szivárgás. A DMAL-ok használatával lehetőség van a víznyomás mérésére és kezelésére is a vízellátó hálózat különböző területein.

Tudjon meg többet a nyomáskezelés előnyeiről az ellátóhálózatban, és arról, hogy ez hogyan segít a vízveszteség és az NRW-szint csökkentésében.

BROSÚRA LETÖLTÉSE

Vízveszteség

A vízellátás fenntartható megközelítése hosszú távon nem kerül pénzbe-pénzt takarít meg mind a közüzemi szolgáltatók, mind a fogyasztók számára

BROSÚRA LETÖLTÉSE

Zónákra osztott mérési módszerek

A hálózat szakaszokra osztása és azon mérési zónaák kialakítása hatékony eszköz a vízveszteség megelőzésében és az aktív vízveszteség elemzési menedzsmentben