Az AVK az EN 14525 szabvány szerint létrehozta a csatlakozó idomok vizsgálati eljárását

Nagyon kevés gyártó állítja, hogy teljesíti az EN 14525 szabványt, és valójában a gyártók feladata, hogy a szabvány követelményeinek megfelelően teszteljék az idomokat. Amikor az AVK elindította a Supa Maxi™ termékcsalád bevezetését, még hivatalos KIWA vagy DVGW vizsgálati előírás sem állt rendelkezésre az EN 14525 szerinti hivatalos típusjóváhagyás megszerzéséhez, emiatt az ügyfél nem lehetett biztos abban, hogy a gyártók állításai bármilyen anyaggal alátámasztottak lennének. Ezért az AVK hollandiában a KIWA-val, dániában pedig a DTI-vel egyesítette erőit, hogy érvényes vizsgálati eljárást hozzanak létre, majd a KIWA által az EN 14525 követelményeinek megfelelően ellenőrizze a vizsgálati eredményeket.

Az EN 14525 szerinti vizsgálati eljárás elsősorban funkcionális és tartós terméket biztosít. Annak ellenére, hogy a húzásbiztos összekötőket jellemzően ideiglenes javításokra használják, amelyeket később egy tartósabb megoldásra cserélnek, sok idom egész élettartama alatt a csővezetékbe van telepítve. Következésképpen a hosszú távú megbízhatóság nagyon fontos.

Vizsgálati eljárás

Terület

Gömbgrafitos öntöttvasból készült nagy tűrésű összekötők és karima adapterek különböző anyagokból készült csövekhez: gömbgrafitos öntöttvas, szürke öntvény, acél, PVC-U, PE, azbesztcement.

Vizsgálati elemek

Egy kicsi, egy közepes méretű és egy nagy összekötő és karimaadapter (DN100, DN200 és DN300) kerül kiválasztásra, valamint a 350-600-as méreteknél egy véletlenszerű méretet választanak ki.

Követelmény

Az alábbi 1–4. tesztek során nem fordulhat elő szivárgás. A csatlakozónak önmagában külső végtámasz- vagy támasztórudak nélkül kell felvennie a teljes nyomást.

Csőtípusok:

A csatlakozókat a következő csöveken kell vizsgálni:

  • Gömbgrafitos öntöttvas, PN16, legkisebb és legnagyobb külső átmérőjű csövekkel (min./max. tűrésméretek)
  • PVC, PN 6 és PN16 névleges átmérőjű csövek 
  • PE, PN 6 és PN16 névleges átmérőjű csövek 

Az azbesztcementen és acélcsöveken végzett vizsgálatok nem kötelezőek, mivel ezek a gömbgrafitos vascsövekhez hasonló merev csöveknek minősülnek.

Teszt #1: Cső szerelés - egyenes és elhajlott, merev csövek

Minden vizsgálatot el kell végezni a gömbgrafitos csöveknél mind a legnagyobb mind pedig a legkisebb csőátmérőnél is, 1,5 x PN16 + 5 bar = 29 bar PN 16 esetén, vagy 1,5 x PN10 + 5 = 20 bar PN 10 esetében legalább 2 órán át állandó nyomással. Egyidejűleg alkalmazni kell 40 x DN (mm) oldalterhelést N-ban (Newton):

  • húzásbiztos egyenes csőösszekötő eltérés nélkül 
  • tokonként 4°-os alakváltozás, amely egy csővégnél összesen 8°-nak felel meg. 

Teszt #2: Csőszerelés - egyéb rugalmas csövek PVC/PE

Minden vizsgálati tételt húzásbiztosan kell vizsgálni, 1,5 x PN + 5 bar víznyomással, a nyomást legalább 2 órán keresztül állandóan kell tartani. A PVC csöveket 40 x DN (mm) egyidejű oldalterhelésnek is ki kell tenni N-ban (Newton). A következő értékekkel:

  • PVC/PE PN6, víznyomás 1,5 x PN6 + 5 bar = 14 bar
  • PVC/PE PN10, víznyomás 1,5 x PN10 + 5 bar = 20 bar
  • PVC/PE PN16, víznyomás 1,5 x PN16 + 5 bar = 29 bar

Teszt #3: Csőszerelés - vákuumvizsgálat

Minden vizsgálati tételt -0,8 bar nyomással kell vizsgálni. A nyomásváltozás nem lehet nagyobb 0,08 bar-nál 2 óra alatt. A PVC csöveket 40 x DN (mm) egyidejű oldalterhelésnek is ki kell tenni N-ban (Newton). A következő értékekkel:

  • gömbgrafitos öntöttvasvas cső legkisebb tűrésátmérőn
  • PVC PN6 
  • PE PN6 

Teszt #4: Csőszerelés - tartóssági vizsgálat

Az összes vizsgálati elemet 24 000-szer kell ellenőrizni, amikor a pulzáló nyomás növekedése és csökkenése 13, illetve 18 bar között van. Az öntöttvas és a PVC csövek szintén 40 x DN (mm) N (Newton) oldalsó terhelésnek vannak kitéve. A következő értékekkel:

  • gömbgrafitos öntöttvasvas cső legkisebb tűrésátmérőn 
  • PVC PN6
  • PE PN6

Az AVK Supa Maxi™ vizsgálati eljárása meghaladja az EN 14525 szabvány minimum követelményeit

A vizsgálati eljárás mindenben minimum megfelel az EN 14525 követelményeinek. Azonban a fejlesztési szakaszban a Supa Maxi ™ univerzális húzásbiztos csatlakozók jelentősen szigorúbb és kiterjedtebb teszteken mentek keresztül, az AVK húzásbiztos összekötöknél szerzett szakmai tapasztalatok alapján. A DN40-től DN400-ig terjedő mérettartományban az összes méretet a fentiek szerint vizsgálták, valamint az azbeszt-cement, acél és vékony falú rozsdamentes acél csöveken is, minden csőtípus teljes elhajlásával együtt. A merev gömbgrafitos cső is ki volt téve az erős súlyterhelésnek egy szabadon álló csővégén, hogy teszteljük a stabilitást szélsőséges körülmények között, szimulálva a földterhelést és az egyenetlen oldalterhelést. Ezenkívül a tiszta húzóterhelést száraz és nyomásmentes állapotban végezték, amely egyenértékű volt több mint 30 bar víznyomással, valamint egy rendkívül elhajlott egyenetlen csavarhúzással. Ezenkívül a csatlakozókat -30°C és +70°C közötti hőmérsékleten is felszerelték , a megadott nyomatékokkal meghúzva és az #1 és #2 vizsgálatban leírtak szerint tesztelték, hogy ellenőrizzék a nagyon hideg vagy meleg környezetben való használhatóságot. Végül a gázalkalmazások használhatóságának ellenőrzése érdekében levegővel végezték el a vizsgálatot. A Supa Maxi™ csatlakozók mindezen vizsgálat során szorosak és húzásbiztosak maradtak.

Tudjon meg többet a Supa Maxi™ univerzális húzásbiztos csatlakozóinkról

LETÖLTÉS

Az ivóvíz-alkalmazásokhoz használt szerelvényekre vonatkozó követelmények

Ügyfeleink számára alapvető fontosságú, hogy a minőség és a biztonság dokumentálható legyen. Ez az a pont, ahol harmadik fél jóváhagyása bekapcsolódik, a szerelvény alkatrészekre és a kész szerelvényekre vonatkozó számos követelmény létrehozásával.